اخرین مطالب بیانیه ها

پیام نوروزی ریاست شورای ملی ایران

پیام شادباش نوروزی شاهزاده رضا پهلوی

هم میهنانم،

نوروز دل انگیز، جشن باستانی هزاران ساله ایرانیان و فرا رسیدن بهاری دیگر را به شما و همه ملت های جهان شادباش می گویم. سال نو بر شما بانوان، جوانان، نوجوانان و کودکان آینده ساز ایران، که با وجود تمامی کم و کاست ها، با نوآفرینی های چشمگیرخود، نام ایران و ایرانی را در جهان پرآوازه و سربلند کرده اید، خجسته باد.

نوروز کهن ترین جشن گیتی، زبان مشترک مردمان ایرانشهر و ره آورد رشته پیوند ملت ها برای دوستی و‌ سازش جهانی است.

شادباشی ویژه می گویم، به مادران و پدران سوگوار، به جانبازان جنگی که جسم و روح خود را سخاوتمندانه برای حفظ تمامیت میهن فدا کردند، به پناهجویان، به زندانیان سیاسی ـ عقیدتی و بستگانشان و به آنها که در بستر بیماری هستند. عیدی کودکان خیابانی و بی سرپرست و نیازمندان را فراموش نکنیم.

هم میهنانم، تندرستی و شادی را برای همه شما در سراسر گیتی آرزومندم.

*********************

نوروز به چَم زندگی، عشق وپیام امید برای سالی دگر است. دم تحویل، مرز بین پایان سالی که گذشت و شروع سالی دگر، با هزاران آرزو و امید، برای آینده ای بهتر و روشن، به پیشواز بهار می رویم و فرا رسیدن سال نو را خوش آمد می گوییم.

در این دوران بحرانی که جایگاه زیست بوم ایران دستخوش خطری جدی و اندوه بار است، بسی جای تاسف است که به سبب بی درایتی و اعمال توسعه ناپایدار از سوی حکومت جمهوری اسلامی در مدیریت آب، بیشتر زیستگاه های آبی طبیعی و انسانی ساخت، رو به خشکی هستند. جنگل ها، مراتع و حیات وحش در خطر نابودی است.

با هجوم ریزگَردها، آلودگی روزافزون خاک و هوا، قطع بی رویه ی درختان، شاهد شتاب بیابان زایی نفس گیر و رکود در کشاورزی هستیم. نخلستان های دامان زاگرس تا کرانه های خلیج فارس که شش هزار سال با تاریخ کهن ما همراه بوده را امروز نخلستان های سوخته می نامند.

گونه های بومی هرمزگان، و سیستان و بلوچستان که پاسدار خاک وطن بوده اند، محکوم به نابودی هستند. و هجوم ریزگردها، نفس خوزستان را بند آورده است. خشکیدن دریاچه ارومیه، زاینده رود، گاوخونی، نابودی دریاچه پریشان، و کم آبی کارون، کابوسی برای زیست بوم ایرانمان است.

نگذاریم بام ایران، چهارمحال بختیاری ـ سرزمین آب ها ـ به دلیل برداشت های بی رویه از منابع آب های زیرزمینی دیگر نقاط کشور، بی آب شود. پوشش گیاهی در آیین کهن ما ایرانیان، سرچشمه برکت بوده است. نگذاریم سفره کرانه های گیلان، مازنداران و گلستان بی نان، و مسیر سبز ساحل دریای خزر بی رنگ شود.

شوربختانه، منابع طبیعی کشورمان، دراین سی و شش سال، به سبب روحیه سوداگرایی، و بی تفاوتی قدرت داران نظام جمهوری اسلامی، رو به تخریب و فنا رفته است. این نابودکنندگان مرز و بوم کشورمان با هزینه کردن سرمایه های مردم ایران در لبنان، عراق، سوریه و یمن، سرمایه های آیندگان را بر باد می دهند.

*********************

هم میهنانم،

زیست بوم کشورمان رو به خاموشی است. بیاییم امسال را سال پیکار ملی برای نجات زیست بوم ایران بنامیم. چنانچه از ایران، بام و بومی باقی نماند، دیگر خانه ای نخواهیم داشت تا نوای ـ ای ایران ـ ای مرز پرگهر ـ را باهم بسراییم.

در سال پیش روی، با اراده ملی، برای نجات زیست بوم ایران، کوشا باشیم. یگانه راه ایجاد زمینه های رشد اقتصادی، توسعه پایدار و فراهم آوردن رفاه و امنیت برای هر شهروند ایرانی، با استفاده درست و کارساز از منابع طبیعی و انسانی است. نگهداری و پاسداری از منابع طبیعی کشورمان، نقش ملی یکایک شهروندان ایرانی در برابر نسل های آینده است.

باوجود نابسامانی های بسیار که سهم ملت و کشورمان شده است، بیش از هرزمانی لازم است که همه ما ایرانیان، به جنبش های مدنی در پاسداری از زیست بوم و منابع طبیعی ایرانمان بپیوندیم، و با همه نیرو، برای نجات ایران، تلاش کنیم.

زمان انتخاب فرا رسیده است: یا جدا از هم بار خشکسالی ایران، فقر و فلاکت را به دوش خواهیم کشید، و یا، دست در دست هم، کشوری سرشار از آرامش، نشاط، امنیت و رفاه برای هر شهروند ایرانی خواهیم ساخت.

هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز

پاینده ایران

هم میهنانم،نوروز دل انگیز، جشن باستانی هزاران ساله ایرانیان و فرا رسیدن بهاری دیگر را به شما و همه ملت های جهان شادباش …

Posted by The Official Site of Reza Pahlavi on Saturday, 21 March 2015